EKG wysiłkowe (próba wysiłkowa)

Opis badania

EKG wysiłkowe (próba wysiłkowa) to badanie określające pracę serca podczas wysiłku fizycznego. Wykonywane i zalecane osobom z podejrzeniem choroby wieńcowej i zaburzeniami pracy serca. Badanie to jest badaniem nieinwazyjnym i może być powtarzane wielokrotnie. Wykonywane jest u pacjentów w każdym wieku.

Na czym polega badanie?

EKG próba wysiłkowa polega na marszu po ruchomej bieżni przy podłączeniu elektrod umieszczonych na klatce piersiowej, rękach i nogach. W trakcie badania pacjent jest pod stałym nadzorem lekarza kardiologa.

Badanie EKG wysiłkowe umożliwia ocenę wydolności fizycznej organizmu. Badanie to zmuszając organizm do zwiększonej pracy, przy jednoczesnym monitorowaniu zapisu EKG i kontroli ciśnienia tętniczego krwi, pozwala ocenić wydolność układu krążenia. Jest pomocne w rozpoznawaniu i ocenie skuteczności leczenia choroby wieńcowej.

Przygotowanie do badania

  • Przed badaniem należy powstrzymać się przed paleniem papierosów, spożywaniem posiłków, piciem kawy, herbaty, napojów energetycznych.
  • Na badanie należy wziąć wygodny strój - tj. buty, najlepiej sportowe, wygodne spodnie sportowe/spodnie dresowe, bluzkę z krótkim rękawkiem.
  • Leki przyjmowane na stałe zażyć o zwykłej porze, chyba że lekarz kierujący zalecił inaczej, wtedy należy zastosować się do jego wskazówek.

Kontakt

Kontakt

Krakowskie Centrum Diagnostyczno Kliniczne
al. płk. Wł. Beliny-Prażmowskiego 60, Kraków
+48 12 621 15 20
+48 696 18 47 97
rejestracja@kcdk.pl
Odwiedź nas na Facebooku

Jak do nas dojechać?

Jak do nas dojechać?