Holter ciśnieniowy (ABPM)

Opis badania

Nadciśnienie tętnicze to jedna z najczęstszych chorób układu krążenia. Nieleczone nadciśnienie istotnie zwiększa ryzyko wystąpienia poważnych powikłań sercowo-naczyniowych takich jak: zawał serca, udar mózgu i zaburzenia rytmu serca. W diagnostyce nadciśnienia tętniczego stosuje się Holter ciśnieniowy (ABPM) pozwalającym na wybór optymalnej terapii i prawidłowej pory podawania leków.

Holter ciśnieniowy określany jest skrótem ABPM, z ang. ambulatory blood pressure monitoring oznacza automatyczne monitorowanie ciśnienia tętniczego. Jest to wielogodzinne monitorowanie ciśnienia tętniczego wykonywane przy pomocy przenośnego rejestratora.

Wskazania do badania

Monitorowanie ciśnienia tętniczego warto wykonać w przypadku gdy:

  • w trakcie tej samej wizyty lub różnych wizyt odnotowane zostają istotne różnice wartości ciśnienia tętniczego mierzonego w gabinecie lekarskim lub/i istnieje znacząca różnica między wartościami ciśnienia tętniczego mierzonymi w gabinecie i w domu;
  • u kobiet ciężarnych podejrzewa się nadciśnienie tętnicze lub stan przedrzucawkowy;
  • u pacjenta podejrzewa się oporność na farmakologiczne leczenie nieprawidłowego ciśnienia;
  • u chorego istnieje podejrzenie występowania spadków ciśnienia tętniczego, co jest szczególnie częste u osób starszych i chorujących na cukrzycę a także z powodu przyjmowanych leków.

Przygotowanie do badania

  • Badanie Holter RR (ciśnieniowy) należy wykonywać w trakcie normalnej aktywności.
  • Leki przyjmowane na stałe Pacjent powinien zażyć o zwykłej porze, chyba że lekarz kierujący zalecił inaczej, wtedy należy zastosować się do jego wskazówek.
  • Na badanie należy zabrać wszystkie poprzednie  wyniki badań.

Kontakt

Kontakt

Krakowskie Centrum Diagnostyczno Kliniczne
al. płk. Wł. Beliny-Prażmowskiego 60, Kraków
+48 12 621 15 20
+48 696 18 47 97
rejestracja@kcdk.pl
Odwiedź nas na Facebooku

Jak do nas dojechać?

Jak do nas dojechać?