Migrena - czym jest i jak ją leczyć

Migrena stanowi jedną z najcięższych dolegliwości utrudniających pacjentowi codzienne funkcjonowanie. Jest chorobą neurologiczną występującą zdecydowanie częściej u kobiet niż u mężczyzn. W większości przypadków wymaga opieki specjalistycznej - lekarza neurologa - i podjęcia najbardziej efektywnego leczenia.

To co odróżnia migrenę od bólu głowy to jej charakter napadowy. Migrenie mogą towarzyszyć nudności, czasem wymioty oraz nadwrażliwość na światło, dźwięki lub zapachy. Ból migrenowy trwa od 4 do 72 godzin.

Ból migrenowy może być poprzedzony objawami neurologicznymi, nazywanymi aurą migrenową. Należą do nich: zaburzenia widzenia, najczęściej o charakterze migających plam lub linii, drętwienie twarzy lub kończyn, zawroty głowy oraz zaburzenia mowy. Aura migrenowa trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu minut. W niektórych przypadkach ustępuje po 60 minutach, w wyjątkowych przypadkach trwa do 24 godzin.

Leczenie migreny

Przewlekła migrena jest ciężką i trudną do leczenia chorobą. W przypadku leczenia farmakologicznego należy się liczyć z prawdopodobieństwem wystąpienia polekowych bólów głowy. Od kilku lat w leczeniu neurologicznym pacjentów z migreną wykorzystuje się toksynę botulinową typu A.

Należy jednak podkreślić, że jej zastosowanie wiąże się z koniecznością właściwej kwalifikacji pacjentów do zabiegu oraz z umiejętnością prawidłowego wykonania iniekcji przez lekarza.

Sam zabieg opiera się na ocenie przez lekarza neurologa, które partie mięśni głowy uciskają, ugniatają lub w inny sposób drażnią nerwy odpowiedzialne za migrenę. Następnie toksynę botulinową wstrzykuje się do wybranych partii mięśni, które w ten sposób są blokowane i rozluźniane.

Kilkunastominutowy zabieg nie wymaga znieczulenia. Po zabiegu pacjent natychmiast wraca do codziennych aktywności życiowych.

Zalecana częstotliwość:

Blokada zakończeń nerwowych utrzymuje się przez 4-7 miesięcy, co oznacza, że efekt leczenia jest długotrwały ale nie permanentny. Czas działania pozabiegowego w wielu przypadku przypadkach jest zmienną indywidualną.

Skuteczność leczenia:

Dane medyczne wskazują, że leczenie migreny z wykorzystaniem toksyny botulinowej jest skuteczne u około 80% chorych.

 

Źródła:

Praktyczne aspekty leczenia migreny przewlekłej toksyną botulinową typu A; Magdalena Boczarska-Jedynak, Jarosław Sławek ; Pol. Przegl. Neurol 2017;13(4):189-198

Kontakt

Kontakt

Krakowskie Centrum Diagnostyczno Kliniczne
al. płk. Wł. Beliny-Prażmowskiego 60, Kraków
+48 12 621 15 20
+48 696 18 47 97
rejestracja@kcdk.pl
Odwiedź nas na Facebooku

Jak do nas dojechać?

Jak do nas dojechać?