Opis zabiegu

Blefaroplastyka, czyli plastyka powiek dolnych albo górnych, korekcja powiek.

Jest to zabieg chirurgiczny, wykonywany w trybie ambulatoryjnym, w znieczuleniu miejscowym. Jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgii plastycznej.

Blefaroplastkę - plastykę powiek górnych i dolnych można wykonać w ramach jednego zabiegu lub oddzielnie - jako dwa zabiegi. Niejednokrotnie istnieje potrzeba przeprowadzenia jedynie korekcji powiek górnych lub tylko korekcji powiek dolnych.

Podczas zabiegu plastyki powiek górnych specjalista chirurg plastyk dokonuje usunięcia nadmiaru fałdu skórnego wraz z tkanką tłuszczową. Nacięcia wykonywane są w naturalnych załamaniach powiek (plastyka powiek górnych) oraz poniżej brzegu rzęsowego (plastyka powiek dolnych). Zabieg kończy się założeniem pojedynczego szwu skórnego bardzo cienką nitką chirurgiczną oraz nałożeniem sterylnych opatrunków.

Podstawowe informacje o zabiegu korekcji powiek (blefaroplastyka)

Plastyka powiek 

 informacje podstawowe

Cena:

od 3500 zł do 10 000 zł (cena zależy od rodzaju i zakresu zabiegu)

Czas zabiegu:

1-2 h

Znieczulenie:

miejscowe

Reakcja:

obrzęk, zaczerwienienie, zasinienie

Ściągnięcie szwów:

7-10 dni po zabiegu

Rekonwalescencja:

zazwyczaj do 4 tygodni

Efekty:

ostateczne efekty widoczne po zwykle po 1-3 miesiącach

Występujące nazwy zabiegu:

plastyka opadających powiek, chirurgiczny lifting powiek, blefaroplastyki, blepharoplastyka, korekcja powiek górnych i dolnych, korekcja powiek, lifting, wycinanie i podniesienie górnych powiek

Specjalista wykonujący zabieg:

dr med. Aldona Stachura – chirurg plastyk

Korzyści wynikające z operacji plastyki powiek

Dzięki blefaroplastyce u pacjenta następuje poprawa pola widzenia i redukcja przysłonięcia źrenicy. Oczy wyglądają świeżo i zdrowo, a twarz nabiera promiennego wyrazu. Pacjenci po zabiegu plastyki powiek cieszą się długotrwałymi efektami zabiegu, optycznym odmłodzeniem twarzy i poprawą komfortu codziennego życia, nieporównywalnego z innym zabiegiem zachowawczym.

Kwalifikacja do zabiegu opadających powiek górnych i/lub dolnych

Przed decyzją o zabiegu konieczne jest konsultacja przedzabiegowa z chirurgiem plastykiem. Podczas konsultacji specjalista ocenia wskazania do wykonania zabiegu, omawia przebieg samego zabiegu oraz oczekiwane efekty. To dobry moment na zadanie lekarzowi szczegółowych pytań, rozwianie wątpliwości czy obaw.

Po decyzji o zabiegu pacjent jest zobowiązany do poinformowania lekarza o wszystkich dolegliwościach, schorzeniach oraz przyjmowanych lekach.

Po kwalifikacji do zabiegu pacjent otrzymuje do wykonania listę niezbędnych badań laboratoryjnych, takich jak:

 • morfologia krwi z rozmazem
 • oznaczenie grupy krwi
 • czas krzepnięcia: APTT (czas koalinowo - kefakinowy), PT (INR)
 • poziom elektrolitów (sód, potas, wapń całkowity, magnez)
 • anty-HBs, anty-HCV, HIV

Pakiet badań może zostać poszerzony o badanie hormonów tarczycy: TSH, FT3, FT4.

Na 10 dni przed wyznaczonym terminem zabiegu pacjent musi się wstrzymać przyjmowanie  Aspiryny, witaminy E, oraz powstrzymać się od palenia nikotyny i spożywania alkoholu.

Wykonanie zabiegu uniemożliwiają miesiączka u kobiet oraz infekcje leczone antybiotykami.

Przeciwskazania do zabiegu blefaroplastyki

 • nieuregulowana cukrzyca
 • nieuregulowane zaburzenia tarczycy
 • zaburzenia krzepnięcia krwi
 • choroby serca
 • ropne stany zapalne
 • nowotwory
 • ciąża
 • przewlekłe choroby oczu

Po zabiegu

W pierwszych dniach po zabiegu blefaroplastyki mogą się pojawić obrzęki powiek oraz zasinienie w okolicy powiek dolnych. W takich sytuacjach warto stosować okłady chłodzące.

W pierwszych dniach po zabiegu warto prowadzić oszczędny tryb życia, co oznacza ograniczenie w pracy przy komputerze, oglądanie telewizji czy dłuższego czytania książki. Do pełnej aktywności zawodowej i towarzyskiej pacjent wraca w ciągu 10 dni.

Pacjenci używający soczewek kontaktowych mogą je założyć dopiero po zdjęciu szwów (7-10 dni). Często lekarz zaleca stosowanie okularów przeciwsłonecznych przez kilka pierwszych tygodni po wykonanym zabiegu. Istotne jest również aby przez trzy tygodnie od zabiegu pacjent unikał intensywnych ćwiczeń i prac fizycznych oraz spożywania alkoholu. Należy także zrezygnować z sauny i solarium.


Po zabiegu odbywa się konsultacja pozabiegowa celem oceny efektów zastosowanej metody. Termin konsultacji pozabiegowej ustalany jest razem z lekarzem prowadzącym.

Pierwsza konsultacja pozabiegowa jest bezpłatna.

Kontakt

Kontakt

Krakowskie Centrum Diagnostyczno Kliniczne
al. płk. Wł. Beliny-Prażmowskiego 60, Kraków
+48 12 621 15 20
+48 696 18 47 97
rejestracja@kcdk.pl
Odwiedź nas na Facebooku

Jak do nas dojechać?

Jak do nas dojechać?