Połowiczy przykurcz twarzy

Połowiczy kurcz twarzy to zaburzenie nerwowo-mięśniowe, którego charakterystyczną cechą są mimowolne, niekontrolowane drgania mięśni z jednej strony twarzy. Jest to choroba o charakterze postępowym, zaczynająca się od jednego mięśnia wokół oka, a ostatecznie dotykająca wszystkich mięśni jednej strony twarzy.

Niekontrolowane skurcze są dla pacjenta dużym dyskomfortem. Utrudniają wykonywanie codziennych czynności, w tym prowadzenie pojazdów lub czytanie. Mogą też wpłynąć na zmianę wyglądu twarzy, co przekłada się bezpośrednio na relacje społeczne i poczucie własnej wartości. Połowiczy kurcz twarzy występuje blisko 2 razy częściej u mężczyzn niż u kobiet. Szczyt zachorowania przypada na 50 i 60 rok życia.

Połowiczy przykurcz twarzy - leczenie

Neurologia od lat z ogromnym powodzeniem w leczeniu połowiczego przykurczu twarzy wykorzystuje działanie oczyszczonej toksyny botulinowej. W wyniki aplikacji toksyny hamowana jest stymulacja mięśnia, zmniejsza się jego nieprawidłowy skurcz, czego efektem jest poprawa w postaci zmniejszenia siły nieprawidłowych ruchów dystonicznych twarzy.

Pierwsze efekty pojawiają się po 1 do 3 dniach, natomiast znaczącą poprawę chorzy zauważają po ok. 7 - 10 dniach od iniekcji. Podaje się, że maksymalne działanie toksyny przypada na okres od 2 do 8 tygodnia od podania. Trwa średnio ok. 3 - 4 miesiące i stopniowo wygasa.

Do kogo się udać?

Doktor Katarzyna Kasprzyk, specjalista neurolog naszego Centrum, kwalifikuje pacjentów do tego typu zabiegów oraz wykonuje te procedury.

Kontakt

Kontakt

Krakowskie Centrum Diagnostyczno Kliniczne
al. płk. Wł. Beliny-Prażmowskiego 60, Kraków
+48 12 621 15 20
+48 696 18 47 97
rejestracja@kcdk.pl
Odwiedź nas na Facebooku

Jak do nas dojechać?

Jak do nas dojechać?