Usuwanie brodawek wirusowych (kurzajek)

Brodawki wirusowe, popularnie zwane kurzajkami, wywołane są przez wirus brodawczaka ludzkiego HPV (Human Papilloma Virus). W zależności od szczepu tego wirusa, kurzajka może powstać na różnych obszarach ciała. Brodawki wirusowe pojawiające się na stopach oraz na dłoniach – głównie palcach, wałach paznokciowych, ale również pod płytką paznokcia – mają nierówną, szorstką powierzchnię w kolorze skóry lub są szarobrunatne. Mogą osiągać wielkość od 5 mm do nawet 2 cm. Kurzajki na stopach łatwo odróżnić od zwykłego odcisku, bowiem na szczycie mają wiele widocznych punkcików – zakończeń naczynek krwionośnych, które przypominają czarne kropeczki.

Skąd się bierze kurzajka?

Do zarażenie wirusem brodawczaka ludzkiego dochodzi przez bezpośredni kontakt z osobą zainfekowaną. Możliwe jest również zarażenie przez przedmioty, jak np. obuwie czy w przestrzeniach dostępnych dla większej liczby osób – np. na basenie, siłowni. Podczas wyjazdów źródłem zakażenia może być hotelowa wykładzina, pomosty przy basenie czy jeziorze, szatnie i natryski – wszystkie miejsca, gdzie nosiciel mógł chodzić boso.

Podstawą profilaktyki jest zachowanie podstawowych zasad higieny i unikanie kontaktu z osobami zakażonymi. Należy więc korzystać wyłącznie z własnego ręcznika, gąbki, obuwia.

Usunięcie brodawki wirusowej

Decyzja o usunięciu kurzajek niestety często podejmowana jest po dłuższym czasie od ich pojawienia. Odwlekanie w czasie usunięcia zmian powoduję ich narastanie w głąb tkanki, co następnie przekłada się bezpośrednio na czas ich leczenia. Warto więc udać się do specjalisty podologa w celu konsultacji i usunięcia wirusowych zmian skórnych od jak tylko zauważymy że pojawiły się one na naszym ciele.

Plazma kosmetyczna – skuteczne leczenie kurzajek

W naszym Centrum opiekę nad pacjentami podologicznymi prowadzi mgr Dominika Zemła. Doświadczony kosmetolog, pielęgniarka, specjalista podolog. W leczeniu brodawek wirusowych wykorzystuje plazmę kosmetyczną, stanowiącą najnowocześniejsze osiągnięcie w kosmetologii estetycznej.

Działanie plazmy polega na występowaniu łuku elektrycznego. Plazma działa punktowo, dokładnie w miejscu zabiegowym, bez oddziaływania na otaczające je zdrowe tkanki, i co szczególnie ważne, bez naruszania głębszych warstw skóry.
Zazwyczaj wystarczający jest jeden zabieg, w przypadku bardziej zaawansowanych zmian wystarczą 2-3 wizyty w odstępach 4-5 tygodni. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym.

Zabieg wykorzystujący plazmę nie wyklucza z codziennego życia. Nie wymaga również rekonwalescencji.

Istotną zaletą zastosowania plazmy w leczeniu brodawek wirusowych jest niewielka ilość przeciwwskazań. Są nimi: ciąża i karmienie piersią, metalowe implanty, epilepsja, stan zapalny w miejscu wykonywania zabiegu, choroby wirusowe, bakteryjne oraz grzybicze skóry.

Kontakt

Kontakt

Krakowskie Centrum Diagnostyczno Kliniczne
al. płk. Wł. Beliny-Prażmowskiego 60, Kraków
+48 12 621 15 20
+48 696 18 47 97
rejestracja@kcdk.pl
Odwiedź nas na Facebooku

Jak do nas dojechać?

Jak do nas dojechać?