Czym jest łuszczyca?

Jest to niezakaźna, przewlekła i nawrotowa choroba skóry. Dotyczy około 2% populacji. Objawia się charakterystycznym zgrubieniem i zaczerwienieniem skóry, z towarzyszącym łuszczeniem w postaci białosrebrzystych płatków. Około 80% osób chorych cierpi na łuszczycę zwyczajną (psoriasis vulgaris).

Wyróżniamy dwa typy łuszczycy w zależności od wieku wystąpienia objawów:

Typ I- najczęściej występujący, uwarunkowany genetycznie. Choroba rozpoczyna się zwykle przed 40 rokiem życia. Charakteryzuje się występowaniem częstych nawrotów oraz cięższym przebiegiem. Z reguły zmiany są rozległe, często występują na całym ciele.

Typ II- zaczyna się między 50 a 70 rokiem życia. Jego wystąpienie rzadko uwarunkowane jest genetycznie. Choroba ma przebieg łagodny i miejscowy. Charakterystyczne jest występowanie okresów bezobjawowych trwających miesiące lub nawet lata. Często występuje z innymi chorobami, takimi jak otyłość, cukrzyca, nadciśnienie.

Typowa lokalizacja zmian w łuszczycy zwyczajnej:

 • okolice łokci
 • okolice kolan
 • okolice lędźwiowe
 • skóra głowy

Czynniki środowiskowe sprzyjające łuszczycy:

1. Choroby infekcyjne przebiegające z podwyższoną temperaturą (angina, grypa, inne choroby wirusowe) i ogólnym złym samopoczuciem.

2. Silny stres emocjonalny, przy czym może to być albo pojedyncze wydarzenie, albo też długo utrzymująca się sytuacja stresowa, związana np. z problemami w pracy lub w rodzinie.

3. Niektóre leki, np. beta- blokery.

4. Używki. Palenie papierosów i nadużywanie alkoholu.

5. Operacje chirurgiczne lub zabiegi ortopedyczne, urazy (złamania kończyn).

Przebieg łuszczycy

Łuszczycę określa się jako chorobę  przewlekłą i nawrotową. Oznacza to, że trwa ona wiele lat i przebiega  z okresami remisji - całkowitego ustąpienia lub znacznego zmniejszenia się nasilenia zmian skórnych na przemian z nawrotami (tzw. wysiewami) - czyli zaostrzeniem choroby.

Rodzaje łuszczycy

1. Łuszczyca zwykła (psoriasis vulgaris) - najczęstsza postać łuszczycy. Na skórze pojawiają się grudki, tarczki i większe ogniska, zaczerwienione i pokryte srebrzystą łuską.

2. Łuszczyca krostkowa (psoriasis pustulosa) - może występować jako odrębny rodzaj choroby, lub może dołączać się do wcześniej obecnych zmian typu łuszczycy zwykłej.

3. Łuszczyca stawowa, łuszczycowe zapalenie stawów (psoriasis arthropatica) - tzw. seronegatywne zapalenie stawów, czyli takie w którym nie wykrywa się we krwi czynnika reumatoidalnego (RF). Może rozwinąć się u około 30 % osób chorych na łuszczycę, przy czym w ok. 70% zmiany skórne obecne są wcześniej, przed pojawieniem się zapalenia stawów.

4. Erytrodermia łuszczycowa (erythrodermia psoriatica) - termin ten oznacza dosłownie „czerwoną skórę”, jest to uogólnione zajęcie całej skóry, z wysoka temperaturą oraz bólami mięśni i stawów. Skóra jest napięta, swędzi i boli. Często pojawia się jako znaczne pogorszenie łuszczycy zwykłej w wyniku zadziałania czynnika wyzwalającego (np. ciężkiej infekcji).

Łuszczyca u dzieci

Łuszczyca u dzieci rozwija się najczęściej między 7 a 10 rokiem życia, jednak w rzadkich przypadkach może pojawić się już u niemowląt. Zmiany skórne u dzieci mają częściej niż u dorosłych charakter wysiewnych grudek typu łuszczycy karmelkowatej , ponieważ są zwykle zaostrzane przez infekcje górnych dróg oddechowych. Poza okresami wysiewów łuszczyca u dzieci wygląda podobnie jak u dorosłych, tarczki są jednak zwykle bledsze i mniej nacieczone, a łuska rzadko ulega grubemu nawarstwieniu. U dzieci częściej tez pojawiają się zmiany skórne w okolicach zgięć stawowych i w fałdach skórnych. Odmienną postacią łuszczycy występującą tylko u małych dzieci, jest łuszczycowe, pieluszkowe zapalnie skóry - zmiany obecne są w miejscach drażnionych przez pieluszkę i często zaostrzane przez dołączające się zakażenie drożdżakowe.

Co warto wiedzieć o łuszczycy - podsumowanie

 • Łuszczyca nie jest zakaźna;
 • Nie może być spowodowana konkretną sytuacją (stres, choroba) lub lekiem, a jedynie przez nią ujawniona;
 • Jeżeli nikt w mojej rodzinie nie chorował, to nie znaczy, że ja nie mogę mieć łuszczycy;
 • Istnieje wiele czynników zaostrzających przebieg choroby;
 • Łuszczyca jest chorobą przewlekłą i nawrotową, ale stosując odpowiednie leczenie można doprowadzić do całkowitego ustąpienia zmian;
 • Zmiany skórne należy leczyć, aby likwidować stan zapalny skóry i uniknąć chorób układu sercowo-naczyniowego;
 • Nie wolno zdrapywać łuski ze skóry, ani w inny sposób mechanicznie usuwać zmian, ponieważ każde zdrapanie może spowodować zaostrzenie choroby;
 • Słońce w większości przypadków leczy łuszczycę;
 • Nie istnieje specjalna „dieta na łuszczycę”, ale osoby chore powinny zdrowo się odżywiać;
 • Nie ma idealnego jednego leku na łuszczycę;
 • Im człowiek zdrowszy i mniej zestresowany, tym jego łuszczyca przebiega łagodniej.

U kogo konsultować problem

W Krakowskim Centrum Diagnostyczno Klinicznym tematem łuszczycy zajmuje się 
doświadczony specjalista dermatologii,

Kontakt

Kontakt

Krakowskie Centrum Diagnostyczno Kliniczne
al. płk. Wł. Beliny-Prażmowskiego 60, Kraków
+48 12 621 15 20
+48 696 18 47 97
rejestracja@kcdk.pl
Odwiedź nas na Facebooku

Jak do nas dojechać?

Jak do nas dojechać?